100 utworów, które może zmienić Twoje życie (ale wcale nie musi, szczególnie jeśli ich nie posłuchasz) część 2

Pora na drugą część zestawienia utworów, które mają w sobie to magiczne coś! Mogą one być zarówno brutalne jak i delikatne, najważniejsze jest to, że wywołują emocje, często skrajne! Jeśli ktoś chciałby zaznajomić się z poprzednią częścią jest ona tutaj  100-utworow-ktore-moze-zmienic-twoje-zycie-ale-wcale-nie-musi-szczegolnie-jesli-ich-nie-posluchasz-czesc-1 A teraz zapraszam na część numer 2!

BARONESS – EULA

 Nie mogło ich tu zabraknąć. To zespół, który stał się dla mnie w ostatnim czasie ważniejszy od genialnego Mastodona. Ich ostatni album „Yellow & Green” spotkał się z mieszanymi recenzjami. Zespół podryfował w stronę kompozycji delikatnych i smutnych o niesamowitym natężeniu emocjonalnym. Utwór Eula rozbił mnie w drobny mak za sprawą niesamowitej aury i oszczędnego acz chwytającego za serce sola. O „Yellow & Green” wkrótce dłuższy artykuł, zresztą nie tylko o nim a i o pozostałych dokonaniach zespołu także.

 MESHUGGAH – BLEED

Precyzyjni, wkurzeni, wściekli, szaleni. Meshuggah. Bezlitosna maszyna do zabijania dźwiękiem czy coś znacznie więcej? Oczywiście wszyscy znamy odpowiedź. Solówki jakie wkradają się w wyciszeniach są u nich wyjątkowej „urody”. Ta w Bleed, jest cholernie oszczędna ale działa na człowieka bardziej niż wirtuozerskie popisy gitarowych mistrzów. Sorry Dream Theater ale to Meshuggah rozdaje teraz karty w progresywnym świadku od ładnych kilku lat (i albumów). A „ObZen” to już przecież klasyka połamanego grania!

MINISTRY – THE FALL

 Ten utwór legendy industrialu działa na mnie tymi niesamowitymi fortepianowymi pasażami. Jasny gwint jakie ciary mnie przy tym przechodzą. Utwór z albumu „Filth Pig” wydanego niedługo po przełomowym „Psalm 69” niestety nie obrósł legendą, mimo że znalazły się na nim równie świetne utwory jak The Fall właśnie. Katowałem ten kawałek swego czasu bardzo, bardzo często i wciąż będę do niego wracać. Wujek Al w najlepszej formie!

A PERFECT CIRCLE – THE NOOSE

 Maynard po raz drugi. Tym razem z APC, za którym pewnie tęsknią rzesze fanów. Informacja o koncertowaniu bardzo mnie ucieszyła i gdy tak zespołowi udało się dotrzeć do Polski choćby na przyszłoroczne Ursynalia… Ech, marzenia! Na szczęście wciąż możemy się cieszyć ich skromną dyskografią i słuchać w nieskończoność tak genialnych utworów jak The Noose. Dla mnie to jedna z ich najpiękniejszych i najlepszych kompozycji. Porywające do innego świata kilka minut!

SLIPKNOT – VERMILION (PART 1)

 Piosenki grupy nabrały nowego znaczenia po śmierci Paula Graya. Teraz zupełnie inaczej odbieram oglądanie teledysków grupy czy teksty utworów. Przyszłość grupy mimo koncertowania to wciąż dla mnie wielki znak zapytania. Wierzę, że ich powrót będzie wielkim wydarzeniem w końcu Stone Sour już uporało się z nowym albumem więc teraz czas na ruch Coreya w tym obozie. Z „Vol 3: Subliminal Vesres” jedna z moich ulubionych piosenek Vermilion (Part 1). Wciąż mnie roznosi jak jej słucham…

SYSTEM OF A DOWN – QUESTION

 Na powrót SOAD czekam i czekam i wierzę, że będzie jeszcze nowy album. Grupa, która zmieniła oblicze współczesnej sceny rockowo metalowej i wywarła wpływ na rzeszę młodych grup wciąż porusza choćby takimi utworami jak Question! z krążka „Mezmerize”. A „Toxicity” to kamień milowy wydany już ponad dziesięć lat temu! Jak ten czas szybko leci… Cieszę się, że kariera muzyków po zawieszeniu działalności trwa w najlepsze, Serj nagrał ostatnio nieco „systemowy” album „Harakiri” ale tak czy siak czekam na reunion!

CULT OF LUNA – GHOST TRAIL

 Oczekiwanie na ich kolejny album trwa w nieskończoność, więc gdy mam nastrój wracam do mojego ulubionego „Eternam Kingdom”. COL to zespół niezwykły z wizją, którą przekuwa na niepokojące, często mroczne i ciężkie dźwięki. Ale jest w tym coś magicznego i ulotnego tak jak w utworze Ghost Trail, który bardzo często towarzyszył mi w podróży pociągami. Rozwija się powoli, uwodzi środkową częścią i miażdży końcówką! Ma w sobie wszystko za co tak lubię post metal. Polecam!

PLACEBO – TASTE IN MEN

 Placebo od lat wzbudza skrajne emocje. Jedni są zachwyceni zarówno wyglądem jak i głosem Briana Molko, inni szczerze nie znoszą jego androgenicznego imageu i depresyjnej muzyki. Prawdą jest, że grupa osiągnęła już szczyt zarówno popularności jak i artystyczny, więc i tak nie przejmuje się wylewaniem na nich pomyj. A same ich piosenki mają w sobie moc, jak choćby Taste in Men z „Black Market Music”. Do tego ten dwuznaczny teledysk. I naprawdę świetna, świetna hałaśliwa kompozycja.

KATATONIA – UNFURL

 Zacząłem odliczać dni do ukazania się „Dead End King”, piosenki zapowiadające ten album zrobiły na mnie nie małe wrażenie. Bardzo trudno było mi wybrać cokolwiek, bo to jeden z moich najukochańszych zespołów. W końcu padło na Unfurl, (z singla „July”)utwór, który marzy mi się w tym roku usłyszeć na żywo. Mam nadzieję, że będę mógł się pojawić na ich koncercie w warszawskiej Progresji. A póki co wspomniany, przepiękny utwór! Polecam!

COMA- EKHART

 Nasz krajowy akcent na koniec. Podobno Comę się albo bardzo kocha albo nienawidzi. Nie należę do osób, która mdleje od głosu Roguca i nie uważam by ich teksty miały aż taki „mistyczny” wymiar (to jest zarezerwowane dla Tool i kropka) to jednak doceniam ich muzykę. Porywali się już na duże formy w takich kawałkach jak „Zaprzepaszczone…” czy „Listopad” ale moim zdaniem dopiero Ekhart (z krążka „Hipertrofia”) udowodnił, że są w stanie popełnić naprawdę genialny utwór. Ponad dziesięć minut absolutnie niesamowitej muzyki. Niespiesznej, kojącej i wzruszającej. A Roguc popełnił tu jedne z lepszych liryków w karierze. Wyjątkowy utwór kapeli, która zapewne jeszcze długo będzie wzbudzać ożywione dyskusje. A to ponoć świadczy o wielkości zespołu…

A w kolejnej części, we wrześniu między innymi Converge, In Flames, Gojira czy Fear Factory.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s