ORDINARY BRAINWASH – ME. 2.0

Ordinary Brainwash - ME 2.01. Outdated
2. Me 2.0
3. Unbirthday
4. Stay Foolish
5. Don’t Look Back
6. Homesick
7. Critical Error
8. Something New

Dawno pisanie recenzji nie było dla mnie takim wyzwaniem. To chyba świadectwo tego, że przyszło mi oceniać bardzo dobrą płytę. Od początku do końca tworzy historię jednej osoby. Nie jest to zespół, grupa ludzi, która może kolejno dodawać coś od siebie. Wiele budzi się we mnie emocji podczas przesłuchiwania ME 2.0, tym samym jeszcze więcej pytań i interpretacji. Jednak czy celnych?

Kto gra na gitarze? Kto pisze tak świetne teksty? Kto aranżuje i miksuje wszystkie utwory? Rafał Żak, który tym samym udowadnia, że jest jednym ze zdolniejszych artystów młodego pokolenia. Ma zaledwie 23 lata a na koncie aż trzy płyty. Wszystkie równie doskonałe i uderzające z impetem w upodobania nie tylko miłośników rocka progresywnego. Każdy znajdzie w ME.2.0 jakiś element dla siebie.

Ów album serwuje nam kawał pięknej i osobliwej muzyki. Nie jest to pierwsza lepsza płyta, po którą sięgniemy w sklepie i możemy usłyszeć w dowolnej rozgłośni radiowej. Mam takie wewnętrzne przeczucie, że każdy odbiera tę muzykę w inny sposób. Dla mnie na przykład, jest ucieczką przed światem i próbą stworzenia wysublimowanej samotni, takiej, do której nikt nie ma dostępu. Tylko ja i Ordinary Brainwash. Postarałam się podejść do płyty emocjonalnie. Myślę, że to dobry pomysł, bo wtedy najlepiej wczujemy się w klimat i damy się ponieść muzyce.

Krążek składa się z ośmiu piosenek. Kipi aż od niesamowitych melodii. Przyjemnie jest słuchać utworów, które swobodnie łączą się ze sobą i tworzą całość. Nie ma tu zbędnych piosenek, które można spokojnie „wyrzucić” z płyty, aby ta broniła się dwoma czy trzema hitami. Tu wszystko jest zaplanowane tak, aby nie wyczuwało się pewnej pustki, która zostawia niedosyt. Każda piosenka jest sobie równa. Nie ma podziału na gorszą lub lepszą. Jednak mimo tej równowagi, nie potrafię rozstać się z dwiema piosenkami, które działają na mnie narkotycznie.

Po pierwsze Outdated. Wywołuje ciarki i gęsią skórkę (nawet w upalne dni!). Wokal jest wręcz liryczny, delikatny. Przeszywający, to dobre określenie. Rafał Żak zastosował tu również jeden z moich ulubionych chwytów, który ja sama nazywam ciszą przed burzą. Jest spokojnie, odprężająco, jednak stopniowo rytm i napięcie piosenki wzrasta by na końcu została ukoronowana świetną solówką gitarową. Totalnie porywające! Cały czas mam wrażenie, że w Outdated zostały zaczerpnięte inspiracje z Tool’a.

Po drugie Stay Foolish. Wdziera się tu nostalgia. To dla mnie kopalnia emocji i świetnych doznań. Na zmysły działają przepiękne brzemienia klawiszy przeplatane z surowym dźwiękiem gitary elektrycznej. Ogromny plus za tekst, który nie jest banalną opowieścią o miłości czy zranionych uczuciach (chociaż nawet na te tematy niebanalnie pisać można). Dla mnie jest to hymn dzisiejszych czasów, gdzie każdy odczuwa presję bycia najlepszym i wyścig szczurów widać na każdym kroku. Jednak wystarczy odłożyć na bok dumę, stanąć w miejscu i zastanowić się nad samym sobą. Do utworu nakręcono teledysk, który może nie jest najlepszy i wysokobudżetowy, ale daje nam ładne tło to całości.

Od Outdated aż do Something New możemy rozkoszować się świeżymi i zaskakującymi melodiami oraz ciepłym i jakże przyjemnym dla ucha wokalem Rafała Żaka. Wierzę, że każdy, kto ceni sobie dobrą muzykę sięgnie po ME 2.0. Naprawdę warto! Możemy być tylko dumni, że polska muzyka tak pięknie nam się rozwija i nie piszę tu o artystach, których codziennie słyszymy w radiu. Piszę o ludziach, którzy powinni zająć ich miejsce. Taką osobą jest między innymi Rafał Żak. Bo naprawdę aż łza w oku się kręci, kiedy z głośników rozbrzmiewa dzieło doskonałe i ma się świadomość, że to nasza polska krew może zadziałać takie cuda. Z całego serca życzę, aby Rafał zrobił światową karierę a następne płyty były jeszcze lepsze. Jeśli to możliwe. 🙂 /Musli 

9

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s