GALLILEOUS – Necrocosmos

Gallileous-Necrocosmos1. Necrocosmos
2. Fractal Dimension
3. Time Traveler
4. X-Rayed By Stars
5. Cosmic Pilgrims

Doom metal w naszym pięknym kraju ma wielu zwolenników, choć szczerze powiedziawszy przedstawicieli grających w naszym zaścianku nie znam zbyt dużo. A najlepiej pamiętam to co kombinowali Nightly Gale i Gallileous właśnie. Miło, że wciąż im się chce. I to z ciekawym skutkiem.

Na krążku „Necrocosmos” najbardziej wyróżniają się organy Hammonda co nadaje muzyce progresywnego smaczku. Do tego chóralne partie wokalne, solówki o bluesowych korzeniach i niespieszna sekcja. Taki jest choćby „Fractal Dimension”. Muzyka jest ociężała ale nie ciężka sama w sobie, organy nadają kosmicznego klimatu. Bliżej jej do stoneru niż do sludge co dla mnie jest plusem. I choć fani Candlemass czy Solitude Aeturnus mogą marudzić, że nie ma pierdolnięcia to jest za to feeling. Z góry uprzedzam – krążek nie podejdzie fanom okładania podwójnej stopy i werbla, no chyba, że czasem lubią maksymalnie zwolnić obroty.

Cóż jeszcze mi się podoba? Niewymuskana, naturalna produkcja. Ten krążek mógłby się spokojnie ukazać z 20 lat temu i byłby całkiem zacnie wspominany. Niestety w naszym grajdołku zapewne przejdzie bez należytego mu echa. Szczera muzyka nie nastawiona na jakikolwiek zysk i choćby za to punktuję, bo jednak doom nie jest tym co lubię najbardziej. Ale jest pomysłowo, podniośle i bez nadmiernego smęcenia. Przykład? Transowy „Time Traveler” z lekko „gregoriańskimi”, że tak to ujmę wokalami. Tam też pojawiają się mroczniejsze fragmenty.

Jeśli lubicie relaks przy ciągnącej się muzyce ten krążek może Was zauroczyć i zostaniecie przy nim na dłużej. Rewolucji na scenie nie zrobi, ale nawet się na to nie sili. Za to opowiada ciekawą muzyczną historię i wciąga swoim niespiesznym tempem.

Ach i radzę się dobrze w słuchać w epicki, finałowy „Cosmic Pilgrims”, to jest jak dla mnie najlepszy numer na krążku – wykreowali tu naprawdę przednią atmosferę!

Dobra pozycja na nie jeden wczesnowiosenny wieczór. Dla koneserów takiej stylistyki pozycja obowiązkowa, laicy raczej się do niej nie przekonają. Ode mnie mocne 7 punktów. Bardzo solidna robota. /Stanley

7

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s