Rockowo-metalowa ścieżka dźwiękowa, czyli zestawienie najlepszych filmów muzycznych ever – vol. 1

Tegoroczne Oscary już jakiś czas temu poznały swoich właścicieli, przyszła, więc teraz pora na wręczenie naprawdę prestiżowych nagród. Po raz pierwszy statuetki będzie przyznawała Sztormowa Akademia Filmowa. Do nagród nominowane były obrazy, które w dosyć luźny sposób wiążą się z tematyką naszej strony. Chodzi, więc o te tytuły, które w mniejszym, bądź większym stopniu nawiązują od muzyki rockowej i metalowej. Przy czym nawiązania te mogą być różne. Czasem chodzi o jakiś istotny (lub nieistotny) element fabuły, który karze zatrzymać się nad danym filmem. Innym razem decyduje po prostu kawałek ze ścieżki dźwiękowej. Zastrzegam już na wstępie, że jest to lista subiektywna i niepozbawiona wad. Największą z nich jest prawdopodobnie fakt, iż baza tytułów, na których się opierałem nie jest nawet w połowie tak bogata jak bym chciał. Krótko mówiąc- nie obejrzałem pewnie nawet połowy filmów, które bym chciał, a o połowie, które powinienem obejrzeć nie mam pojęcia, że istnieją. Jednak w myśl zasady, że każda okoliczność ma swoje „plusy dodatnie” i „plusy ujemne” trzeba umieć  dostrzec zalety także tej sytuacji.  Jeśli uznacie, że o czymś zapomniałem, albo po prostu macie swoje własne typy, zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach.

P.S. W dzisiejszym tekście nie znajdziecie filmów biograficznych, opartych na faktach i tym podobnych. Tych też uzbierałoby się naprawdę sporo, ale moim zdaniem nie było sensu mieszać poważnych (co do zasady produkcji) z tymi, do których podchodzimy z lekkim przymrużeniem oka.

/ Dirk

Nagroda za najlepszy film ukazujący trudy codziennego życia gwiazd rocka

220px-Thisisspinaltapposter[1]„Oto Spinal Tap” (This Is Spinal Tap) – na początek produkcja, którą śmiało można określić jako legendarną. Powstały w latach 80. obraz idealnie ukazuje, z jakimi przeciwnościami muszą mierzyć się muzycy, którzy teoretycznie osiągnęli już szczyt popularności i mogą pozwolić sobie na wszystko. Okazuje się jednak, że show biznes to wcale nie taki lekki kawałek chleba i podczas trasy wszystko może się zdarzyć. Nie chce Wam zbyt wiele zdradzać, ale powiem tylko, że zgubienie drogi z backstage’u na scenę to jedynie najmniej przykra niespodzianka jaka może spotkać gwiazdy rocka. A tak całkiem na poważnie to trzeba przyznać, że w filmie świetnie sparodiowano całą grupę czołowych kapel działających na początku lat 80.

220px-Tenacious_d_in_the_pick_of_destiny_ver3[1]Nagroda za najlepszy film instruktażowy pokazujący jak zdobyć status najlepszej grupy na Świecie

„Tenacious D: Kostka Przeznaczenia” (Tenacious D: The Pick Of Destiny) – po obejrzeniu poprzedniej pozycji na liście, wiecie już jak to jest być na szczycie, ale przecież jakoś trzeba tam trafić. Sposób jest tylko jeden – zdobyć magiczną kostkę z zęba diabła i nagrać dzięki niej najlepszy riff na świecie. Zadanie wcale nie jest niewykonalne i skoro udało się takim typom jak KG i JB to chyba każdy może spróbować. Poza tym warto zobaczyć ten film chociażby z tego względu, że występuje tam Dio i Dave Grohl.

220px-School_of_Rock_Poster[1]Nagroda za najlepszą scenę ukazującą stosunek społeczeństwa do rocka i metalu

„Szkoła Rocka” ( The School of Rock) – o ile sam film jest dosyć przeciętny, tzn. jest ciekawy pomysł, ale widać, że to amerykańska produkcja wpisująca się w ich standardy i skrojona pod nastoletnią publiczność, to jedna scena zasługuje na specjalne wyróżnienie. Szczególnie zapadł mi w pamięć obraz, kiedy Jack Black stoi przed swoją klasą wyliczając zespoły takie jak Led Zeppelin, Black Sabbath, AC/DC czy Motorhead, licząc na to, że jego uczniowie kojarzą choć niektóre z nich, a tymczasem wszyscy patrzą się na niego ze wzrokiem, który sugeruje, że pierwszy raz słyszą te nazwy. Podejrzewam, że chyba każdy z nas, choć raz był w takiej sytuacji, kiedy wspominał w towarzystwie o jakimś świetnym i wydawałoby się znanym zespole, podczas gdy nasi rozmówcy nie wyrażali specjalnego entuzjazmu.

Hesher-Poster[1]Nagroda na najlepszy film ukazujący jak wyrwać Natalie Portman

„Hesher” (Hesher) – myślę, że większość heteroseksualnych czytelników płci męskiej doskonale wie kim jest Natalie Portman i co więcej część z nich zadaje sobie pytanie jak wyrwać Natalie Portman? Sposób jest bardzo prosty – wystarczy zapuścić włosy i dwudniowy zarost , zaopatrzyć się w oldschoolowego vana, włączyć odpowiedni podkład muzyczny (polecana jest Metallica lub Motorhead) i przy odrobinie uroku osobistego i charyzmy powinno pójść jak z płatka! Jeśli natomiast nie podoba się Wam Natalie Portman, no cóż i tak już chyba nie ma wówczas dla Was żadnej nadziei, możecie obejrzeć Heshera po to, aby nauczyć się czegoś, co na pewno przyda Wam się w życiu. Z filmu płynie bowiem wiele życiowych prawd, chociażby jak poradzić sobie z czterema napalonymi laskami (szczerze- nie łudźcie się, że przyda się Wam ta wiedza) albo, aby pod żadnym pozorem nie jarać razem z babcią.

this-must-be-the-place[1]Nagroda za najlepszy film ukazujący życie gwiazdy rocka na emeryturze

„Wszystkie odloty Cheyenne’a” (This Must Be The Place) – zdecydowanie najlepsza pod względem czysto filmowym produkcja spośród wszystkich wymienionych. Historia o byłej gwieździe rocka potrafi momentami rozśmieszyć, ale tak naprawdę jest to poważny obraz o problemach człowieka, który musi zmierzyć się z przeszłością swoją oraz swojej rodziny. Na dobrą sprawę całą tą rockową oprawę można by zastąpić inną otoczką. Skoro jednak dostaliśmy historię o byłej gwieździe rocka to nie mamy, co narzekać. Sean Pean, jako karykatura Roberta Smitha z The Cure wypada świetnie, a cały film ma kapitalną – mocno senną, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu – atmosferę, która sprawia, że ma się wrażenie oglądania obrazów będących gdzieś na granicy absurdu.

Na dziś to tyle. Wkrótce następna część zestawienia!

2 comments on “Rockowo-metalowa ścieżka dźwiękowa, czyli zestawienie najlepszych filmów muzycznych ever – vol. 1

  1. Zajebiste, oglądałem z w.w. jedynie 2 tytuły – będzie co obejrzeć, dzięki. Czekam na kolejną część, możecie jeszcze zrobić artykuł o dokumentach rock/metal/hc, niektóre są warte uwagi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s