FURIA – W Melancholii

moon87

1. Z Melancholika Krew Nie Wypływa

2. Napuchną Mną Drzewa

Ciężka sprawa z tą nową Furią. Byłem przekonany, że Nihil przelewa swoje około-blackmetalowe pomysły na inne projekty (czego przykładem był zeszłoroczny album CSSABY). Przecież nawet „Halny” czy „Huta Laura” nie pozwalały nam zapomnieć, do czego zespół przyzwyczaił nas przez te lata. A tu proszę.

 „W Melancholii” z black metalem wspólnego ma raczej niewiele, a muzyczny przekaz zawarty w dwóch kompozycjach składających się na tę EP-kę nazwałbym raczej z lekka przygnębiającą podróżą przez nasączone chandrą dźwięki. „Z melancholika krew nie wypływa” rozpoczyna się powoli i nastrojowo, a „poważniejsze” brzmienie pojawia się dopiero w okolicach trzeciej minuty. W tle pobrzmiewają echa blackmetalowgo riffu, ale więcej jest tu eksperymentów z post-rockiem, a akordeon, który wchodzi pod koniec utworu zrobił na mnie naprawdę piorunujące wrażenie. Tego mi tutaj brakowało. „Napuchną mną drzewa” podtrzymuje melancholijny klimat. Tytuł EP jest zresztą całkowicie adekwatny do treści. Nie można obok niej przejść obojętnie, odsłuchać i wrzucić sobie następny w kolejce album. Trzeba poświęcić chwilę.

Zgaście światło, zasłońcie okno, a następnie wyjmijcie słuchawki i posłuchajcie „W Melancholii” przynajmniej pół godziny. Tym bardziej, jeśli macie przy okazji o czym pomyśleć. Te dwa utwory są na to idealne. A jeśli kolejny album Furii będzie połączeniem tych hipnotyzujących odgłosów z czernią, to mamy mistrza.

Vigil

8

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s